Opuncia Opuntia

Kaktus opuncia sa zrodil v tropických oblastiach Strednej Ameriky, presnejšie v Mexiku, kde ho oddávna mnohostranne využívali tamojší Indiáni, a preto sa jeho plody nazývajú aj indiánske figy.

Charakteristika

Opuncie sú nízke aj vysoké kaktusy (v domovine dorastajú aždo výšky 4 m) akoby poskladané z akýchsi „lopatiek“ (fylokládií), na ktorých sú zvyčajne nariedko umiestnené jemné, no zato ostré tŕne so spätným háčikom nakonci. Keď sa zapichnú do pokožky, len ťažko sa z nej vyberajú – práve pre spomínané háčiky. Plodmi sú bobule s viacerými semenami vážiace od 70 do 300 g. Môžu byť hruškovitého, niekedy i guľatého tvaru, žltozelenej, hnedastej až karmínovej farby. Vyrastajú na vrcholových článkoch. Po prvý krát sa objavujú na 3- až 4-ročných rastlinách. V dobrých podmienkach rodia až 50 rokov.

Nároky

Rod Opuntia je jedným z najpočetnejších kaktusových rodov. Takéto rastliny rastú od tropickej Ameriky až po Kanadu, takže ich nároky súdosť rozdielne. Ako všetky sukulenty, aj tieto sú prispôsobené na prekonávanie dlhých období sucha – ich telá sú vlastne akési zásobárne vody. Na druhej strane im však škodí vlhko a zamokrená pôda, najmä v zime, rovnako aj tienisté a chladné polohy. Ich základnou požiadavkou je teda veľmi dobrá drenáž pôdy (v skalke aj nádobe) a v zimnom období minimum závlahy. Mnohé mrazuvzdorné druhy musíme na skalke zakryť strieškou.