Lieska Corylus avellana

Asi pred viac ako 7000 rokmi tvorili liesky v strednej Európe rozsiahle porasty, a tak sa ich plody stali významnou súčasťou, obživou pre ľudí i pre zvieratá. Lieskové oriešky a konáriky sa našli v hroboch starých Germánov, Alemanov a Egypťanov. Lieska v minulosti symbolizovala nesmrteľnosť.

Charakteristika

Lieska obyčajná je robustný ker dorastajúci do výšky 5 – 8 metrov. Má nepravidelnú korunu tvorenú dlhými priamymi hnedými ohybnými konármi. Hnedá kôra neskôr sivne, pozdĺžne puká a okrajmi odstáva od kmeňa. Listy má striedavé, oválne až okrúhle, výrazne hrotité, žilnaté a drsné.Lieska je jednodomá rastlina, to znamená že má samostatné samčie aj samičie kvety, ktoré sa tvoria na jednej rastline. Samčie kvety sú tyčinkové, sú to tzv. jahňady, ktoré sú jedným zo symbolov jari. Zakladajú sa už v predchádzajúcom vegetačnom období. V čase kvitnutia sú cca 7 cm dlhé a 0,5 cm široké a výdatne prášia peľ. Visia na ešte holých neolistených konároch v 3-4 členných zväzkoch.Samičie piestikové kvety sú nenápadné, ukryté v púčikoch, z ktorých vyčnievajú červené čnelky.Plody sú oriešky – lieskovce, veľké 1 – 2 cm. Dozrievajú v septembri a októbri. Zabalené sú v zelenom listencovom obale, ktorý pri dozretí zhnedne a uvoľní oriešok.Lieska je pôvodný európsky druh, rastie na okrajoch lesov a na rúbaniskách a medziach mierneho pásma. V záhradách sa pestuje mnoho jej kultivarov.

Nároky

Jedná sa o pomerne rýchlo rastúce a veľmi odolné dreviny. Majú rady slnko, ktorého lúče sú obzvlášť dôležité pre správne vyfarbenie pestrých odrôd, ale ak im venujete trochu starostlivosti, dobre porastú aj v polotieni. Pri voľbe stanovišťa je však nutné myslieť na to, aby nešlo o miesto v príliš vysokej nadmorskej výške (u nás maximálne do 800 metrov nad morom).Pokiaľ ide o vhodný podklad, na ten nemajú liesky príliš vysoké nároky. Tolerujú širokú škálu pH, pričom ideálnou voľbou je hlinitá alebo ílovitohlinitá pôda s vyšším obsahom vápnika. Hoci si dokážu dobre poradiť aj na iných stanovištiach, kde nemajú úplne optimálne podmienky k rastu, príliš ťažká a zamokrená zemina môže byť problematická, rovnako ako suché piesočnaté miesta, ktoré neudržia dostatok vody.