Semená rastlín a osivá

Zimné mesiace opäť nahrádzajú jarné a nastal opäť ten čas na vysádzanie semien rastlín a osív. Záhrada sa pomaly prebúdza a preto tak ako si treba pripraviť pôdu, je potrebné si pripraviť aj semená.

Semená môžeme mať už z predchádzajúcej úrody, alebo si ich môžeme zakúpiť v záhradkárskych potrebách. Ako prvé čo by sme mali spraviť, skôr ako zasadíme semená do zeme, je malý test či nám vyklíčia. Semená by sme mali dať do misky, do ktorej sme pred tým dali vatu. Vatu navlhčíme, a uložíme na ňu semená. Túto nádobu potom zabalíme do vrecúška a tak dosiahneme pre semená ideálnu vlhkosť a uložíme ju na svetlé, teplé miesto. Každé semeno, ktoré zasadíme potrebuje iný čas na vyklíčenie.

Dôležitú úlohu pri klíčení semiačok, zohráva aj svetlo. Napr. niektoré druhy zeleniny si svetlo priam vyžadujú, ako mrkva, šalát, šalvia, a iná zelenina, svetlo ku klíčeniu nepotrebuje . : napr sirôtky.

Semená rastlín vysádzame priamo do vonkajšieho prostredia. Treba si vybrať semená od renomovaného dodávateľa a skontrolovať dátum na obale, aby sme sa ubezpečili, že osivo je čerstvé. Zasejeme semienka do plytkej brázdy v dobre pripravenej pôde, zakryjeme zeminou a jemne pritlačíme povrch. Udržujeme semenisko vlhké, s dostatočnou vlhkosťou.

 Ak žijeme v chladnejšom pásme, môžeme zasadiť semienka priamo vonku, ale ide najmä o semená vytrvalých druhov, ktoré znesú prípadný ľahký mráz. Ak chceme vysadiť semená, ktoré sú náchylnejšie na mrazy, tak v tomto prípade sa odporúča počkať do posledných mrazov.

Semená rastlín a osivá

V oblastiach kde nie je vhodné podnebie, alebo vonku sa z času na čas ešte objavia mrazy, môžeme dať klíčiť semená vo vnútri. Naplníme si menšie nádoby s vlhkým, sterilným substrátom . Udržujeme nádoby v teple, a keď začnú semená klíčiť, presunieme ich na slnečné okno. Sadenice treba pravidelne polievať a je dobré ak ich príležitostne pohnojíme zriedeným roztokom hnojiva. Keď už vonku pominuli aj posledné mrazy, môžeme sadenice vysadiť von.

Výhody a nevýhody pestovania semien, vlastných sadeníc alebo vysadenie zakúpených rastlín v záhrade.

 Semená sú lacné, ale nejaký čas trvá kým semená vyklíčia. Výsadba semien priamo na záhrade je viac menej jednoduchá, ale klíčivosť semien môže byť pomalá, pretože semená nemusia ani vyklíčiť, najmä ak je nepriaznivé počasie, prší, alebo sme semená vysadili do studenej zeme. Ak vysadíme už hotové rastliny do záhrady, máme o starosť menej, ale o to viac musíme zainvestovať na začiatku.