Filtre

Typ vzrastu

Farba listu/ihličia

Typ listu/ihličia

Listnaté stromy - okrasné dreviny

Listnaté okrasné dreviny sú vďaka svojej rozmanitosti hotovým umeleckým dielom prírody. Stačí si len namiešať vlastný koktejl okrasných drevín do svojej záhrady, na terasu,či balkón

Farebné listnaté okrasné dreviny

Môžeme z nich vytvoriť pekné kompozície, začleniť do živých plotov, alebo použiť ako atraktívny solitér kontrastujúci so zeleným trávnikom. 

Listnaté stromy okrasné kvetom

Listnaté stromy okrasné kvetom vnášajú do záhrad veľmi výrazný okrasný prvok predovšetkým v jarnom období. Do tejto skupiny môžeme napríklad zaradiť okrasný strom Čerešňa, Višňa, Jabloň okrasná a iné.

Okrasné stromy pre malé záhrady

Malé záhrady potrebujú listnanté okrasné dreviny, ktoré im opticky dodajú určitú hĺbku. Myslite na pomer ich veľkosti k záhrade a domu, teda aby ani v dospelosti nedosahovali veľkých rozmerov a nemuseli sa vyrúbať. Okrasné stromy si vyberajte aj s ohľadom na hustotu koruny a sfarbenie (kvetov, listov, kôry, prípadne plodov).

Listnaté okrasné dreviny- Tieto rozmanité okrasné dreviny sú najestetickejším prvkom našich okrasných záhrad. Najlepším dôkazom významnosti týchto drevín ako estetického prvku je mnoho stoviek vätších či menších a často veľmi starých parkov. Potreba obklopovať sa vybranými drevinami pretrváva v človeku od nepamäti. Dnes je takmer bežné vysádzať do našich okrasných záhrad aj exotické druhy listnatých okrasných drevín. Dopestované kultivary týchto exotických okrasných drevín sú odolné a mrazuvzdorné.

Javor- Javor patrí medzi obľúbené listnaté okrasné dreviny. Javor je šľachtený na množstvo kultivarov. Javor okrasná drevina vďaka svojej rozmanitosti nachádza uplatnenie v okrasných záhradách. Niektoré druhy týchto okrasných drevín majú krásne sfarbenie listov, kvetov a borky. Zástupcom týchto okrasných drevín je javor dlaňolistý, javor palmový a javor japonský.


Katalpa- 
Katalpa patrí medzi významnú skupinu listnatých okrasných drevín. Katalpa okrasná drevina je nádherná v okrasných záhradách, na priedomí a terasách. Katalpa okrasná drevina má bohatú korunu s veľkými listami, ktoré sú vysoko dekoračný prvok v okrasných záhradách a je to drevina, ktorá robí príjemný tieň. Odpudzuje hmyz v okolí okrasnej záhrady. Poznáme viacero kultivarov tejto okrasnej dreviny.


Škumpa vlasatá- 
Patrí medzi nádherné listnaté okrasné dreviny, Škumpu volajú aj dymový krík, pretože vytvára zaujímavé chumáče pripomínajúce dym. Škumpa je bežne okrasný krík, ale zvykne sa štepiť na kmienok, čím nám vzniká nová okrasná drevina škumpa na kmienku.


Breza-
 Breza patrí medzi významné okrasné dreviny. Svojou kôrou je nezameniteľná drevina. Okrasné dreviny ako breza sú súčasťou a ikonou okrasných záhrad, parkov a verejných priestorov odjakživa. Vôňa brezy je nezameniteľná a preto je nielen okrasnou drevinou, ale je využívaná aj v kozmetickom priemysle.


Jabloň-
 Jabloň ako okrasná drevina, to je znak dopytu po nových kultivaroch drevín. Táto drevina je naozaj nádherná pre svojou farebnosťou zatieni aj mnoho exotických listnatých okrasných drevín. Jabloň okrasná drevina plodí drobné jabĺčka, ktoré sú spolu s jej listami skutočnou dekoráciou každej okrasnej záhrady. Jabloň patrí medzi úžasné okrasné dreviny. Tento druh dreviny je úplne mrazuvzdorný a nenáročný na starostlivosť. Má veľké zastúpenie kultivarov listnatých okrasných drevín. Jabloň sa ako okrasná drevina stále častejšie ukazuje na našich záhradách a zdobí naše okrasné záhrady.


Olivovník- 
Olivovník je neoddeliteľnou súčasťou listnatých okrasných drevín. Olivovník sa pestuje aj ako bonsaj. Táto drevina je najrožšírenejšia v stredomorskej oblasti, ale vďaka drevinám kultivarom sa rozšírila aj do našich okrasných záhrad. Olivovník okrasná drevina plodí jedlé olivy, ale zároveň svojim nádherným vzhľadom zdobí naše okrasné záhrady ako jedna z mála stredomorských drevín. Olivovník okrasná drevina je ideálny aj ako balkónová okrasná drevina.


Kiwi- 
Kiwi je jedna z najobľúbenejších drevín. Plody tejto okrasnej dreviny sú menšie, ale zato sladšie ako u klasickej odrody kiwi. Okrasná drevina kiwi sa môže pestovať v exteriérii aj v interíeri. Kiwi je popínavá okrasná drevina, jej listy sú vysoko dekoračné, preto je ideálna ako okrasná popínavá drevina rastlina na múry, pergoly a iné prvky okrasných záhrad.


Štedrec ovisnutý- 
Štedrec ovisnutý je veľmi atraktívna a obľúbená okrasná drevina vďaka jej žltým strapcom kvetov. Táto nádherná okrasná drevina je skutočný skvost v stromoradí, okrasných záhradách a parkoch. Štedrec ovisnutý patrí medzi listnaté okrasné dreviny ideálne do skupinovej výsadby, prípadne ako okrasná drevina solitér.


Vŕba- 
Vŕba je decentná okrasná drevina, ktorá sa hodí do každej záhrady ako solitér, alebo do skupín iných okrasných drevín. Vŕba okrasná drevina je nenahraditeľnou súčasťou jazierkových rastlín, túto drevinu možno zaradiť medzi bežné, ale nádherné okrasné dreviny. Skutočné kúzlo vŕby je v jej kompozícii rastu dreviny ako takej.


Lieska- 
Lieska je typ okrasnej dreviny, ktorá má rada horské a podhorské oblasti. Plod tejto okrasnej dreviny sa nazýva lieskový orech. Zber plodov na týchto okrasných drevinách je možné v 4 až 5 roku  dreviny. V okrasných záhradách má táto okrasná drevina právom stále zastúpenie. Lieska láka do našich okrasných záhrad veveričky, čo je tiež príjemným spestrením v harmonickej súhre našich drevín. Lieska je súčasťou parkov, lesov a verejných priestranstiev.


Buk- 
Buk je najznámejšia okrasná drevina u nás. Plody tejto okrasnej dreviny sa nazývajú bukvice. Okrasná drevina buk sa hodí do záhrad ako solitér. V staršom veku sa táto okrasná drevina dá využiť ako príjemné tienidlo do okrasnej záhrady. Táto drevina je skutočná stálica medzi listnatými okrasnými drevinami. 


Judášovec- 
Judášovec sa nazýva aj strom lásky. Judášovec má neodolateľné ružovoľevandulové kvety. Táto okrasná drevina judášovec je mimoriadne mrazuvzodrná. Judášovec patrí medzi špecifické dreviny, ktoré ako snáď jediné spomedzi listnatých okrasných stromov pučí svoje kvety z kôry. Judášovec je tým výnimočný. Judášovec má rôzne odrody dreviny a farebné variácie. Judášovec je vysoko dekoratívna okrasná drevina. Dreviny ako judášovec vyniknú na akejkoľvek okrasnej záhrade. Judášovec má nádhernú arómu a farebnosť tejto dreviny je uchvacujúca. Judášovec mnoho variét, judášovec kanadský, judášovec strukový, judášovec čínsky. Judášovec ako listnaté okrasné dreviny je výnimočný aj tým, že judášovec rastie veľmi pomaly a v dospelosti judášovec má výšku dreviny 1,5 až 3 metre. Preto je judášovec ideálny ako dreviny aj do male okrasnej záhrady. Judášovec dostal meno aj podľa legendy, že meno dreviny judášovec je odovdené od judáša, ktorý skonal práve na tejto drevine. Okrasný ker, alebo okrasný strom judášovec pochádza z východného stredomoria. Judášovec je vhodný ako dreviny pestované na bonsaj. Judášovec patrí medzi dreviny, ktoré potrebujú chránené a teplé miesto. Judášovec patrí medzi slnko obľubujúce dreviny. Judášovec je však nenáročný a znesie aj suchšie pôdy, preto je ideálny ako dreviny na okrasné záhrady.