Smrek ako Vianočný stromček aké druhy sú vhodné

Aké typy živých (rezaných) vianočných stromčekov sa u nás používajú najčastejšie? Poradíme vám, ktorý Smrek si vybrať ako Vianočný stromček a ako sa o neho starať.

Smrek ako Vianočný stromček aké druhy sú vhodné

Smrek obyčajný (Picea abies)

Ponúka sa z dvoch dôvodov. Prvým je, že ide o najčastejšie pestovaný Ihličnan a ľudia ho od nepamäti spáúj s Vianocami. Druhým dôvodom je jeho nízka cena. Už na prvý pohľad je veľmi pekný, má jemnú textúru, je skôr riedky. Ide o pravidelne rastúci ihličnan. Pri umiestnení do teplej miestnosti rýchlejšie opadá. V prípade, že plánujete Smrek obyčajný umiestniť v chladných častiach domu, haly alebo na chate do chladnejšej miestnosti, je tento typ stromčeka vhodnou voľbou. Na drevenej podlahe, pri okne a bez zbytočného prezdobenia sa v interiéri doslova zaligoce.

Smrek pichľavý (Picea pungens)

Je na rozdiel od predchádzajúceho hustejší, dlhšie pôsobí svieže, neopadáva tak rýchlo ako Smrek obyčajný, ale zato pichá.

Strieborný smrek (Picea pungens 'Glauca')

Elegantný, avšak aj drahší je tzv. Strieborný smrek. Zaujme širokým a hustým vzrastom, nádherným sfarbením ihličia a takmer dokonalou kompaktnosťou. Aj tento druh je však pichľavý. Je vhodný do väčších a chladnejších miestností a jedinečne pôsobí v moderných svetlých interiéroch. Je lepšie zdobiť ho veľmi striedmo, viac ako ozdoby by totiž malo vyniknúť jeho ihličie.