Tuje - ako ich správne pestovať

Tuje patria medzi najčastejšie vysádzané ihličnaté stromy na záhradách. A to hlavne z toho dôvodu, že sa využívajú ako živý plot, ktorý vytvorí súkromie a lepšie tak oddelí váš priestor. A navyše to aj pekne vyzerá.

Ak aj vy plánujete tento rok vysadiť svoj ​​zelený plot, iste sa vám o nich bude hodiť pár informácií.

Existuje veľké množstvo vyšľachtených odrôd tují

Tuje pochádzajú z rôznych kútov sveta, často si sú aj veľmi podobné. Líšia sa najmä veľkosťou, farbou a spôsobom ich využitia. Z českých záhrad najčastejšie poznáme napríklad tuje Brabant, ktorá sú obľúbené na živé ploty. Dorastá do výšky piatich metrov a má kužeľovitou podobu koruny. Dobre znáša aj znečistené prostredie. Ďalšia z často využívaných na živé ploty je Tuja Smaragd pyramidálneho a krásneho smaragdovo zeleného vzhľadu.

Okrem tují, ktoré sa hodia na skupinovú výsadbu a môžu dorásť až do dvadsiatich metrov, existujú naopak malé, vhodné napríklad na skalky alebo nízke lemovanie ciest. Medzi také patrí aj odroda Danica, Tiny Tim alebo tuja so zaujímavým názvom Mr Bowling Ball.Tuje teda vyberajte podľa typu využitia, ich tvaru a tiež výšky, ktoré sú schopné dorásť.

Ako sa dobre starať o tuje?

Tuja nie je príliš náročná na pestovanie. Sadiť tieto stromy môžete prakticky kedykoľvek, ak teda zakúpite tie predávané v kontajneroch. U tují, ktoré už rástli v krajine je potrebné dať si pozor, ak majú všetky korene. Pri ich absencii by totiž mohlo dôjsť k úhynu rastliny. Ako väčšinu rastlín treba tuje pravidelne zalievať, a to hlavne v letnom období.

Tuja potrebuje k svojmu rastu miesto

Keď sadíme menší stromček, mali by sme si byť vedomí toho, že tento stromček dorastie za určitý čas do pomerne úctyhodnej výšky. Ak sú tuje nasadené príliš blízko vedľa seba, dochádza k ich žltnutiu, neskôr hnednutiu a nakoniec aj usychaniu. Táto reakcia je z fyziologického hľadiska úplne prirodzená a nepomôžu proti nej žiadne postreky ani iné chemické prostriedky.

Sfarbenie tuje

Ak vaša tuja bude meniť v priebehu svojho rastu farby, nepanikárte, nie je na tom nič zlé. Pokiaľ ale začne silnejšie presychať, ide o signál, že niečo nie je v poriadku. Tuja môže meniť farbu pri nedostatku živín, ale aj pri jeho prebytku.

Hnojivá na tuje

Hnojivá, ktoré obsahujú dusík, je potrebné použiť na jar a opakovanie si nechať až napríklad na jún. Určite nehnojte neskôr, keďže sa tak predĺži vegetačné obdobie a tuje nebudú toľko rezistentné voči mrazu. Mrazuvzdornosť sa dá posilniť vďaka hnojivám s obsahom draslíka. Aplikovať by sa mali v auguste či septembri. Pri pestovaní si dajte pozor aj na škodcov, ktorí môžu zapríčiniť odumieranie vetvičiek.

Tuje sú investíciou do budúcnosti. Zútulníte svoju záhradu a postaráte sa aj o svoje súkromie s minimálnym vypätím, ale za to na veľmi dlhú dobu.

Tuje si môžte jednoducho zaobstarať aj prostredníctvom nášho shopu: