Okrasné záhrady

Okrasné záhrady sú súčasťou ľudských obydlí už dlho. Predtým boli dominantou hlavne bohatej vrstvy obyvateľstva, ktorá tak dávala na obdiv svoje možnosti. Prvé okrasnej záhrady začali vznikať v období renesancie a boli hlavne súčasťou zámkov. Vtedajšia šľachta si na okrasných záhradách veľmi zakladala a schopní záhradníci boli veľmi cenení.

okrasné záhrady

Úžitok z okrasnej záhrady sa nedá merať kilogramami zozbieranej zeleniny a ovocia. Okrasné záhrady majú vytvárať prostredie, v ktorom sa človek cíti dobre, ktoré ho nabíja energiou.

Okrasné záhrady v súčasnosti

V súčasnosti sa nejedná už o rozsiahle zámocké záhrady, ale o záhradky pri rodinných domov. Ich súčasťou sú najrôznejšie skalky, jazierka, záhradné prístrešky, bazény a pod. Veľký dôraz je kladený na to aby starostlivosť o okrasnú záhradu zaberala pokiaľ možno čo najmenej času a energie.

okrasné záhrady - ruže

Založenie okrasnej záhrady zvyčajne vyžaduje odbornú starostlivosť. Aspoň ak sa chcete vyhnúť začiatočníckych chýb, tak aby záhrada bola okrasou vášho bývania a aj po mnohých rokoch vyzerala jendnotne a zladene. Z tohto dôvodu sa oplatí kontaktovať skúseného záhradného architekta, minimálne využiť jeho konzultácie. Naozaj sa to oplatí, ušetríte si tak veľa prípadných budúcich problémov. Poradí vám akými rastlinami záhradu posiať - z hľadiska doby kvitnutia, náročnosti starostlivosti o ne, aké stromy, rastliny a okrasné trávy sa k sebe budú hodiť. Či do záhrady umiestniť skalku, aké budú potrebné teréne úpravy atď. Okrasná záhrada je živý organizmus a preto je potreba k nej aj tak pristupovať.

Prvotnou úlohou pri realizácii okrasnej záhrady je jej rozloženie. Rozloha záhrady sa odvíja od mnohých premenných. Prvotné je samozrejme rozloha a tvar pozemku na ktorú si prajete záhradu umiestniť a samozrejme tiež na ktorú svetovú stranu je táto záhrada orientovaná. Ďalšie na rade sú terénne úpravy.  Ak si želáte mať funkčnú okrasnú záhradu určite sa im nevyhnete. Ďalej je potrebné zistiť si ph pôdy. Kyslosť alebo zásaditosť zásadne ovplyvní výber rastlín, ktoré budete do okrasnej záhrady vsádzať. Samozrejme možno ph pôdy riešiť. Nielen pri terénnych úpravách, kedy môžete do záhrady naviesť zeminu, ktorá bude mať iné vlastnosti než existujúca pôda na vašom pozemku. Aj bez návozu môžete ph hliny riešiť pomocou najrôznejších chemických prostriedkov na to určených.

Okrasné záhrady - trávy a trvalky

Dva opačné protipóly v oblasti okrasných záhrad sú kvetinové okrasné záhrady a celoročne zelené okrasné záhrady. U kvetinových záhrad ako už názov naznačuje budete záhradu osadzovať kvetinovými záhonmi a kvitnúcimi kríkmi. V celoročne zelených okrasných záhradách budú na prvom mieste naopak ihličnany v kombinácii s trávnatým povrchom. Zvyčajne nebudete realizovať ani jednu z týchto možností ale vaša okrasná záhrada bude kombináciou oboch. Ako kvitnúcich rastlín a kríkov, ktoré záhrade dodajú farebnosť tak ihličnanov a tráv, ktoré záhradu rozžiaria zeleňou.

V každej okrasnej záhrade si nájdu miesto nielen rôzne plody a kvety, ale aj ďalšie okrasné rastliny, typické môžu byť v tomto prípade okrasné dreviny. 

Výrazné dreviny pre okrasné záhrady

Zamerajte sa na zaujímavé druhy. Buď také, ktoré je možné tvarovať a upravovať koruny, alebo tie, ktoré zaujmú farbou alebo kvetmi. Vyberať môžete z pomaly alebo rýchlo rastúcich, oboje však potrebuje zodpovedajúcu starostlivosť. Do malých priestorov a k budovám použite štíhle druhy, do veľkých priestorov a zadných miest sa nebojte rozložitejších.

Výsadba rastlín

Základom každej okrasnej záhrady sú rastliny. Bez okrasných rastlín by záhrada nebola záhradou. Pri výbere rastlín kladieme dôraz na farebnosť i na výšku. Snažíme sa, aby záhrada bola po celý rok krásne farebná. Okrasné rastliny vyberáme podľa výšky, pretože takto dávame záhrade aj ďalší rozmer. Horizontálne je potom záhrada členená do niekoľkých vrstiev.