Sadbovače

Sadbovače si môžete vybrať sadbovače plastové, alebo sadbovače rašelinové. Stačí si iba vybrať správny sadbovač, ktorý sa práve Vám hodí.

Sadbovače plastové- Sadbovače plastové sú vyrobené z tvrdeného plastu. Sadbovače plastové sú ľahko umýateľné a je možno ich použiť aj ďalšie sezóny. Sú tmavej farby, aby sadbovače zakryli prípadné zašpinenie od substrátu, zeminy. Sadbovače sú nenahraditeľná potreby pri pestovaní rôznych rastlinných druhov zo semien. Sadbovače naplňte substrátom, zeminou a vysejte do každej bunky sadbovača semienko. Sadbovače sú zo spodnej časti opatrené rôznym počtom otvorov pre ešte ľahšie pestovanie a umožnenie rastlinám dopĺňanie nenahraditeľnej vody. Sadbovače sú rôznych tvarov a veľkostí. Sadbovače hranaté, sadbovače okrúhle. Jednotlivé sadbovače sú navrhnuté pre rôzne druhy rastlín. Sadbovače na okrasné dreviny, sadbovače na ovocné dreviny, sadbovače na zeleninu, sadbovače na kvety, sadbovače na kaktusy, sadbovače na sukulenty. Sadbovače na tuja, sadbovače na tuja smaragd, sadbovače na jedľa kaukazská. Rôzne typy sadbovačov sú rôzne využívané. Sadbovače pre bežné domácnosti, sadbovače pre pestovateľské škôlky, sadbovače v poľnohospodárskej produkcii. Sadbovače plastové sú ekonomickejšou verziou. Výborné aj keď nie najlacnejšie sú sadbovače rašelinové, ktoré majú vyššie schopnosti pre uľahčenie pestovania ako sadbovače plastové, ale sadbovače rašelinové sú na jednorázové použitie. Sadbovače rašelinové treba vyberať vyberať z hrubšej vrstvy rašeliny, nakoľko sa neskôr rozpadajú a stávajú sa výživným doplnkov vysadených rastlín. Sadbovače plastové sú 6 bunkové, sadbovače 8 bunkové, taktiež výborné a najpredávanejšie sadbovače 12 bunkové. Sadbovače 14 bunkové, sadbovače 20 bunkové a pre pestovanie väčšieho počtu rastlinstva, ako tuja smaragd, jedľa kaukazská, zelenina, či iné najpestovanejšie ovocné dreviny, okrasné dreviny, ihličnaté dreviny, listnaté dreviny sú najpoužívanejšie viac bunkové sadbovače. Sadbovače 32 bunkové, sadbovače 40 buniek, sadbovače 52 buniek, sadbovače iné ako 54 bunkové. sadbovače 100 bunkové. Potom sú už pre profesionálne použitie sadbovače 120 buniek, sadbovače 150 buniek až 260 bunkové sadbovače. Sadbovače mnohobunkové sú najčastejšie používané pri zalesňovaní v lesníckych škôlkach. 

Sadbovače treba po použití umyť, aby sa nestalo, sadbovače pri budúcom roku budú mať na sebe prípadné plesne a nakazia tak samotné sadbovače nové semienko, či výhonok. Sadbovače sa ľahko skladujú stohovaním a tak môžete nespočetné sadbovače ukladať na malom priestore. Tieto sadbovače sú ľahké pri prenášaní, ale sadbovače pritom stabilne poskytujú pôdne vlastnosti priesade. Sadbovače 6 bunkové, sadbovače 8 bunkové, sadbovače 10 bunkové, sadbovače 12 bunkové a sadbovače s menším počtom buniek môžu mať uchytenie pásky pre ešte ľahšie prenášanie. Sadbovače určené pre profesionálne použitie sa prenášajú na táckach pre sadbovače, prípadne vozíkoch pre sadbovače. Sadbovače znesú aj mrazy, tieto sadbovače môžete skladovať aj vonku. Sadbovače si samozrejme zachovajú svoju stabilitu aj v lete, pretože sú sadbovače ošetrené uv vrstvou. Sadbovače na dreviny treba vyberať skôr hlbše a sadbovače okrúhlych tvarov, zeleninové sadbovače sú viac menej hranaté s rovnomernou hĺbkou a širkou. Sadbovače sú rôznych rozmerov podľa jednotlivých druhov rastlín. Sadbovače na listnanté dreviny sú hlbšie, sadbovače na ihličnaté dreviny sú plytšie, sadbovače na kaktusy majú menšie rozmery atď. 

Sadbovače rašelinové- Sadbovače rašelinové sú sadbovače vyrobené lisovaním rašeliny. Výhodu majú sadbovače rašelinové v tom, že ich použitie je jednoduchšie. Sadbovače plastové neposkytujú tie možnosti ako sadbovače rašelinové, majú výhody iné. Sadbovače rašelinové sa používajú podobne ako sadbovače plastové. Sadbovače rašelinové naplníte substrátom, prípadne zeminou. Sadbovače rašelinové po naplnení substrátou naplníte semenami. Bežne zasiate semená majú rýchlejši rast ak sú použité sadbovače rašelinové, pretože sú sami výživnou pôdou pre rastlin, prípadne dreviny. Sadbovače rašelinové po vzraste semena na rastlinu, môžu byť vložené a vysadené do pôdy spoločne s rastlinou, dreviny, stromy, zelenina, kvety, atď. Rašelinové sadbovače sa v pôde neskôr rozpadajú, rozkladajú a tým sa sadbovače stávajú živnou pôdou koreňom rastlín a tak je rastlinka odolnejšia a vďaka tomu jej sadbovače zvyšujú imunitu a podporujú rast. Nám sadbovače uľahčujú presádzanie, ktoré sa nemusí použitím sadbovače rašeliny vykonať, pretože sa vysádza spolu sadbovače a rastlinka. Sadbovače rašelinové sú na jednorázové použitie, ale zabezpečujú odolnosť vysádzaných rastlinných druhov. Sú prírodnou variantou pestovania priesad. Sadbovače rašelinové sú veľmi obľúbené pre ich vlastnosti. Najlacnejšie sadbovače síce nie sú rašelinové, ale pri prerátaní sú lacné sadbovače rašelinové, nakoľko sú v období rozpadu výživou a hnojivom pre rastliny. Tieto sadbovače možno použiť aj ako tzv. rašelinové kolieska. Začínajú nahrádzať sadbovače rašelinové. Sadbovače plastové nemusíme napĺňať substrátom, ale semená a osivá vysejeme na rašelinové koliesko vhodené do bunky sadbovače plastové. Sadbovače sú nenahraditeľné a aj keď mnoho ľudí pestuje priesady či už zeleniny, dreviny, ovocné dreviny, ihličnaté dreviny, listnaté dreviny, tuja, tuja smaragd, jedľa kaukazská, borovica, okrasná borovica, okrasný olivovník, či zelenina v kelímkoch rôznych tvarov, nikdy sa tým nedokážu vyrovnať vlastnostiam aké majú iba sadbovače.